Günaydın Eski İstanbul …

Kız Kulesiist.

143133

Günaydın İstanbul Kardeş,

Kalabalık,gürültülü,çileli bir o kadar da görkemli şehir İstanbul. Eski İstanbul da yaşamak nasıl olurdu acaba?

Eski İstanbullular ne güzel şeyler armağan ekmiş bize değil mi, o görkemli yapıları,köprüleri,kuleleri,çarşıları hepsi birbirinden güzel, ama ne kadarını koruyabildik, ne kadarına sahip çıkıyoruz, işte orası acı..

İstanbul belki de o yüzden bu kadar ürkütücü,evlerinden sokağa çıkmaya korkan insanlarımız var. Eski İstanbul insanlarının ne kadarı kaldı ki, işte onlar bilir İstanbul’un asıl güzelliklerini,yaşayan bilir.

Benim için güzel yanları; vapura atlayıp mis gibi boğaz havası almak,martılara simit atmak, sadece o zaman İstanbul’u sevdiğimi anlıyorum. Ya da tarihinin içine girip araştırırken. Restorasyon okumakla hayatımın işini yaptığımı anca tarihi yapıların içinde kokusunu soluduğumda anlıyorum.

Yeni İstanbul halkı tarihimizi bir bir yakıyor ve yıkıyor. Umursamıyor orada ki emekleri yaşanmışları sadece düşündükleri para,nasıl bu yapıların üzerinden para kazanabilirim derdinde. Tarihimize kim saygı duyuyor,kaçta kaçımız.. Bizden sonra gelen nesil’in İstanbul’u tanıyamayacak olması ne kadar da üzücü..

Ortaköy Cami

140131

Eminönü – Galata Köprüsü’nün İnşaatı (1502-1503)

147141f

141314.

Galata Kulesi (528)

147024J

Beyazıt ve Kapalıçarşı

141288

Sultanahmet – Alman Çeşmesi Açılışı (1901)

141952

141961nj

Alman Çeşmesi, Alman İmparatoru II.Wİlhelm’in İstanbul’a hediyesidir. Almanya da yapılıp 1901’de Sultanahmet Meydanı’na monte edilmiştir. Oldukça görkemli bir çeşme olduğunu görenler bilir,çoğu İstanbul halkı böyle bir çeşmenin varlığını farkında bile değildir eminim, neden yapılmış? niçin yapılmış?kim yapmış? bu soruların cevabını ne kadar merak ediyoruz. Tarihi yapılara sahip çıkma, onları koruma gibi bir zihniyet ne yazık ki bizim ülkemizde yok.. Açılışında bile onca insan toplanmış o meydanda,onca kişi çalışmış inşaatında törenlerle eğlencelerle açılmış. Şimdi ise harap olmuş,korunmamış onca çeşme var şehrimizde..

İstanbul’da Vapur Sefası

141034gg

Fener – Sveti Stefan Kilisesi (1898)

141339

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

142037

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s