Dubrovnik – Mostar Gezisi

Dubrovniğin muhteşem tarihi dokusuna kuş bakışı…

     Kalabalık ve görkemli bir gece, şaşkınlık içerisinde insanların neyi beklediğini merak ediyorum. Çünkü herkes birini bekler gibi aynı tarafa bakıyor. Merakım dakikalar sonra son buluyor, öğrendiğim kadarıyla Dubrovnik’te sezon boyunca birçok kaliteli opera ve tiyatro performansı düzenlenmekteymiş. Özellikle  festival dönemlerinde şehrin mimari yapısının birçok tarihi kale içermesi sebebi ile en popüler olan oyunlar Shakespeare’ın oyunları arasından çıkmaktaymış ve bu akşam bu oyunlardan birini izlemek için toplanmış bütün bu insanlar…  

KORÇULA ADASI

Adını yeşilinden aldığı Marko Polo’nun doğduğu, tarihi dokusu ve denizi ile görkemli bir şehir burası. Korçula’nın günümüze kadar korunmuş beyaz taş evleri,parke taşı döşeli inişli çıkışlı dar sokakları Dubrovnik’ten çok daha etkileyici ve görkemlidir.

VE MOSTAR …

Son derece büyüleyici bir şehir Mostar, daha şehre girerken gözleriniz dolmaya başlıyor,sağlı sollu mezarlıklar karşılıyor sizi.. sonra o taş evlerinin üzerinde hala durmakta olan mermi izleri..

Mostar Köprüsü

Mimar Sinan’ın öğrencisi tarafından inşa edilmiş Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek’te başlayan iç savaş sonunda 1993 yılında yıkılmış.

1997 yılında ise bir türk firması tarafından restorasyon çalışmalarına başlanılmış ve orjinaline uygun olarak inşa edilmiştir.  2004 yılında tamamen kullanıma açılmıştır.

Reklamlar

“Dubrovnik – Mostar Gezisi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s